Wiosna

Wiosna

Drzwi wewnętrzne.  Dom prywatny.

Witraże do drzwi Wiosna. Z tym zamówieniem zwróciła się do nas wspaniała kobieta, a jednocześnie doświadczona businesswoman i praktykujący psycholog, co czyniło nasze zadanie prawdziwym wyzwaniem.  Projekt przewidywał wykonanie 7 witraży do drzwi znajdujących się w jednym pomieszczeniu. Jako motyw przewodni posłużył obraz „Wiosna” A. Meneghetti. Musieliśmy znaleźć formę, sposób i środki, aby wyrazić nastrój obrazu oraz umieścić go na wszystkich drzwiach, uzyskując efekt panoramy. Witraże powinny być przejrzyste i żywe, przepuszczać światło i umożliwiać grę światła i koloru.

Oprócz funkcji dekoracyjnej, witraże mają zastosowanie praktyczne: część drzwi prowadzi do garderoby i pomieszczeń sanitarnych, czyli takich, których widok powinien być niedostępny z zewnątrz. Podczas realizacji projektu wykorzystaliśmy następujące chwyty: duża ilość różnokształtnych drobnych elementów, kontrastowe kolory, „niebo” w całości  jakby odwzorowuje delikatne pociągnięcia pędzla autora i pokryte jest warstwą przeźroczystych różnokolorowych drobinek, faktura na spodniej stronie witraży została naniesiona ręcznie.

W celu nadania wąskim i długim witrażom wytrzymałości i zabezpieczenia przed stłuczeniem podczas przypadkowego trzaśnięcia drzwiami, rysunek podzielony został na cztery części, zachowując jednak swoją wyrazistość i jednolitość.

Pewnego razu kiedy pracowaliśmy nad tym przedsięwzięciem, zajrzała do nas projektantka z zaprzyjaźnionej pracowni. Spojrzawszy na naszą pracę, powiedziała: «Jest Pani prawdziwą pasjonatką, Basole! Tu powstaje przecież jakiś „nanofusing”!»

Rzeczywiście, to „nanofusing”, ale za to jaki wspaniały! Z przyjemnością będę powracać do niego podczas realizacji kolejnych projektów, gdyż piękno szkła jest bezgraniczne i nieogarnione, a ja pragnę podzielić się nim z Państwem.

Technologia: Fusing

Data wykonania: lipiec 2010 r.

Zapytaj o projekt

Zapytaj o kolekcji
Podziel się
Share
Powrót do katalogu