Okna do Kaplicy

Okna do Kaplicy

Renowacja witraży Okna do kaplicy wykonanych w klasycznej technice w Gorzowie Wielkopolskim.

Klasyczna technika jest to sposób mocowania szklanych elementów za pomocą profili ołowianych. Elementy ze szkła wcześniej były malowane specjalnymi farbami (w średniowieczu zawierały one węgiel) i wypalane były w piecach do „wtapiania się” farb do szkła.

Trudności w podobnych projektach zawsze mieszczą się w dwóch tematach: dobrać kolorystyczne szkło, bo to, co produkowano 100 lat temu już można znaleźć tylko w muzeach,  a drugie to montowanie ich z powrotem, bo są kruche, części mocujących elementów (w tym architektonicznych) albo zniszczyły się, albo zostały usunięte przy remontach.

Pracy związane z renowacją są ciężkie, bo najpierw trzeba to bardzo ostrożnie rozebrać, odtworzyć (co było stracone) i pozbierać z powrotem, wykorzystując nowoczesny sprzęt, nowoczesne technologie, nowoczesne materiały i w całe nie jest to prosto.

W tym projekcie największą przeszkodą była różnica w grubości nowych i starych szkieł. Ogromna ilość czasu została wydana na dopasowywanie i poszerzanie profili, bo w przypadku okien, szkła mają być „wciśnięte” w profil, żeby nie ruszały się i wytrzymywały obciążenia wiatrowe.

Do wewnątrz tych witraży dodatkowo została wmontowana linka stalowa.

Na zlecenie klienta witraże zostały naprawione. W miarę udało się dobrać kolory szkieł i pomalować zachowując umysł witrażystów z przed ponad 80 lat.
Ilość okien – 3 sztuki. Średnica okrągłego okna 50 cm.

Obecnie w budynku z  projektu Okna do Kaplicy mieści się klinika weterynaryjna i witraże zostały odnowione na zlecenie konserwatora zabytków miasta Gorzów Wielkopolski.

Na zdjęciach częściowo można zobaczyć stan, w którym były witraże przed renowacją. Zachęcamy do ich oglądnięcia, bo wtedy jest świadomość o ilości i jakości pracy naszych witrażystów.

Koszt naprawy: 3 100 zł.

Data montażu: lipiec 2017

Zapytaj o projekt

Zapytaj o kolekcji
Podziel się
Share
Powrót do katalogu